سیتم تعلیق مک‌فرسون چیست؟

سیتم تعلیق مک‌فرسون چیست؟
سیتم تعلیق مک‌فرسون چیست؟

یکی از مهم‌ترین اجزای خودرو، سیستم تعلیق است. اصلی‌ترین وظیفه‌ی سیستم تعلیق خودرو، نگه‌داری کل وزن خودرو و ایجاد تعادل میان بخش‌های مختلف است. علاوه براین، یک خودرو می‌بایست در مقابل تغییر مقدار بار، حمل وزن خودرو و سرنشینان در پیچ‌ها و لرزش‌های حاصله از شرایط جاده‌ها را تحمل کند و عکس‌العمل متفاوتی را نسبت به شرایط ذکرشده از خود نشان بدهد. به‌همین دلیل است که طراحان خودرو، وقت بیشتری روی طراحی سیستم تعلیق حودروها صرف می‌کنند. براساس قوانین نیوتون، همه‌ی نیروها دارای جهت و اندازه هستند. یک دست‌انداز یا مانع کوچک هم، چرخ را به حرکت بالا‌و پایین وادار می‌کند. هرچفدر نیروی وارده از سمت موانع جاده بیشتر باشد، سیستم تعلیق خودرو فشار بیشتری را متحمل می‌شود.

سیستم تعلیق خودرو از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که مهم‌ترین آن‌ها عبارتست از: فنر، کمک‌فنر، سیبک، بوش و طبق. که هرکدام از آن‌ها دارای زیرشاخه‌های متعددی هستند. همچنین سیستم تعلیق خودروها، انواع مختلفی دارند. متداول ترین آن‌ها، سیستم تعلیق مک‌فرسون و سیستم تعلیق دوجناقی می‌باشد.

سیستم تعلیق مک‌فرسون، اولین بار توسط شخصی به‌نام مک‌فرسون در سال 1940 میلادی طراحی و در شرکت خودروسازی جنرال موتور به‌کار گرفته شد. در این سیستم، فنرها به‌صورت مستقیم به کابین خودرو متصل هستند. همچنین، دو طبق در قسمت تحتانی و فوقانی قرار می‌گیرد. این سیستم تعلیق، به‎دلیل طراحی ساده، فرمان‌پذیری مطمئن و همچنین سواری نرم، طرفداران زیادی جذب کرده است. سیستم تعلیق مک‌فرسون، با حذف طبق بالا و متعلقاتش، فضای کمتری را اشغال کرده و از طریق STRUT، شاسی را به سیستم تعلیق متصل کرده و از طریق همین قطعه، کنترل فرمان‌پذیری انجام می‌شود. حفط تعادل در سیستم تعلیق مک‌فرسون توسط میله‌ی موج‌گیر انجام می‌شود که این مسئله باعث ایجاد شاخصه‌هایی همچون، کیفیت خوب و نرم رانندگی، بهینه‌سازی زاویه‌ی چرخ و ارزان بودن این سیستم تعلیق، شده‌است.

کمپانی BYD در خودرو S6 نیز از سیستم تعلیق مک‌فرسون 2 مفصلی در جلو و اتصال 3 مفصلی در عقب، استفاده کرده‌است.استفاده از این سیستم تعلیق علاوه بر نرم بودن و کیفیت بالای رانندگی در جاده‌های ناهموار، باعث شده تا BYD S6 از این منظر، از رقبای خود پیشی بگیرد. استفاده از سیستم تعلیق مک‌فرسون، در خودروهای دیفرانسیل جلو همانند BYD S6 باعث می‌شود تا سرنشینان در جاده‌های ناهموار نیز احساس نرمی و راحتی خودرو را لمس کنند. هماهنگی میان اجزای سیستم تعلیق در این خودرو باعث شده تا راننده و سرنشینان، در پیچ‌های تند نیز احساس امنیت کنند و این مسئله باعث شده تا BYD S6 نسبت به سایر رقیبان خود در بازار، احساس راحتی و امنیت بیشتری را به راننده و سرنشینان القاء کند.

scroll up