بی‌وای‌دی HAN، آیرودینامیک‌تر از تسلا!

بی‌وای‌دی HAN، آیرودینامیک‌تر از تسلا!
بی‌وای‌دی HAN، آیرودینامیک‌تر از تسلا!

سدان جدید بی‌وای‌دی آماده حضور در بازار است

بی‌ وای‌ دی HAN، آیرودینامیک‌ تر از تسلا!

کمپانی معظم BYD با انتشار تصاویر لوکس‌ ترین سدان خود، رسماً آغاز حکومت سلسله «هان»* را در بازار خودروهای کلاس E اعلام نمود. این خودروساز موفق کشور چین سال گذشته در نمایشگاه خودرو شانگهای از کانسپت آینده‌نگر e-SEED رونمایی نمود. این خودرو مفهومی زیبا که طراحی چشم نواز آن توجه همگان را به خود جلب نموده بود، مبنای طراحی لوکس‌ ترین سدان «بی‌ وای‌ دی» شد.

خودرویی با نام HAN که قرار است با خودروهایی نظیر مرسدس‌ بنز کلاس E، ب‌ام‌و سری 5، آئودی A6 و... رقابت کند در دو مدل پلاگین هیبرید (PHEV) و برقی (EV) آماده ورود به بازار است. نسخه EV این خودرو منحصر به فرد قرار است در دو مدل متفاوت در اختیار خریداران قرار گیرد. HAN EV در مدل نخست از یک موتور الکتریکی به قدرت 218 اسب‌بخار بهره‌‌مند است که نیروی آن به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود. دومین مدل از این سدان برقی مدرن توانایی تولید نیرویی برابر با 268 اسب‌بخار را دارد. این نیرو از طریق دو موتور الکتریکی به تمامی چرخ‌ها منتقل می‌گردد تا سرنشینان شتاب‌گیری خیره‌کننده‌ای را در طول سفر تجربه کنند. کمپانی «بی‌ وای‌ دی» اعلام نمود که نسخه الکتریکی HAN با یکبار شارژ قابلیت پیمایش مسیری به طول 450 کیلومتر را دارا خواهد بود.

HAN در مدل PHEV یک سدان اسپرت تمام عیار است. موتور 4 سیلندر 2 لیتری این خودرو به تنهایی توانایی استخراج 189 اسب‌بخار را دارد. اما این تمام ماجرا نیست. بلکه این موتور بنزینی در کنار موتورهای الکتریکی قدرتی برابر را 476 اسب‌بخار در اختیار راننده قرار می‌دهد تا در کمتر از 5 ثانیه HAN از سکون کامل به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد.

بی‌وای‌دی «هان» علاوه‌ بر موارد فنی منحصر به فرد؛ در زمینه طراحی، خودرویی بشمار می‌رود که استانداردهای جدیدی در زمینه آیرودینامیک به ثبت رسانده است. HAN در نسخه برقی با طراحی اغواگرایانه «خوان‌ما لوپز» مدیر دپارتمان طراحی «بی‌ وای‌ دی» موفق به کسب رکورد ضریب آیرودینامیک 0.233 شده است. نزدیک‌ترین رقیب «هان» در این زمینه، تسلا مدل S است که با ضریب مقاومت در برابر باد 0.24 در جایگاهی پایین‌تر قرار می‌گیرد.

کمپانی BYD قرار است رسماً هر دو مدل این سدان بی نظیر (EV و PHEV) را در نمایشگاه خودرو پکن که اردیبهشت ماه سال آینده برگزار خواهد شد، رونمایی کند.

*(«هان» یکی از بزرگ‌ترین سلسله‌های امپراتوری چین و بزرگ‌ترین گروه قومی دنیا است که در حال حاضر 18% از جمعیت جهان را تشکیل داده‌اند.)

scroll up