بی‌وای‌دی Song Pro DM/EV در شانگهای رونمایی شد

بی‌وای‌دی Song Pro DM/EV در شانگهای رونمایی شد
بی‌وای‌دی Song Pro DM/EV در شانگهای رونمایی شد

تولد اولین فرزند از نسل دوم

بی‌وای‌دی Song Pro DM/EV در نمایشگاه خودرو شانگهای 2019 رونمایی شد

دومین نسل از کراس‌اوور محبوب کمپانی BYD در نمایشگاه خودرو شانگهای 2019 رونمایی شد. بی‌وای‌دی Song که کراس‌اووری در کلاس C محسوب می‌شود در نسل اول خود موفق شد تنها در بازار خودرو چین به فروشی بیش از 300 هزار دستگاه دست پیدا کند و حال زمان آن فرا رسیده است که نسل دوم این خودرو محبوب به بازار معرفی شود. گرچه چهره این خودرو پیش‌تر در سال 2018 توسط Wolfgang Egger (مدیر دپارتمان طراحی BYD) فیس‌لیفت شده و لباس اژدها BYD را به تن کرده بود، اما Song نسل دوم از لحاظ طراحی کاملاً یک Dragon Face تمام عیار است.

با ورود ولفگانگ اگر به دپارتمان طراحی کمپانی BYD کلیه محصولات این خودروساز موفق چهره‌ای اژدهایی به خود گرفتند و این نمای جدید Dragon Face یا چهره اژدها نامیده شد. رفته رفته با گذشت سال‌ها و فیس‌لیفت شدن تمامی محصولات BYD، آقای Egger اعلام نمود که زمان اجرای فاز دوم این زبان طراحی با نام Dragon Face 2.0 فرا رسیده است. نسل دوم این سبک طراحی با تولد بی‌وای‌دی سانگ جدید ملموس‌تر شده است. سبکی که Egger بیشتر از گذشته از خطوط تیز و کشیده در نمای جلو بهره برده و در نماهای جلو و عقب گرافیک عمودی چراغ‌ها پنجه‌های اژدها را به تصویر کشیده‌اند.

از طرفی دیگر باید به این نکته اشاره داشت که سانگ جدید به جهت استفاده بهینه‌تر در معابر شهری دارای عرض کمتری نسبت به نسل گذشته خود است. گذشته از آن باید به ستون D این خودرو چشمگیر توجه داشت که رنگی متفاوت از بدنه اصلی خودرو داشته و باعث جلب توجه بیشتر نمای کلی سانگ می‌شود. طول، عرض و ارتفاع سانگ جدید برابر است با 4650، 1860 و 1700 میلیمتر که فاصله بین دو محور 2712 میلیمتری برای آن در نظر گرفته شده است.

با گذر از نمای خارجی، طراحی داخل سانگ نیز نسبت به نسل گذشته تغییرات بیشماری را تجربه کرده است. داشبورد برای نخستین بار بصورت یکپارچه طراحی و ساخته شده که این امضاء تازه‌ای در سبک طراحی داخلی محصولات کمپانی بی‌وای‌دی بشمار می‌رود. علاوه بر آن، مانیتور قرار گرفته در میان داشبورد 7 درجه به سمت راننده تغییر جهت داده تا اطلاعات راحت‌تر از گذشته در معرض نمایش قرار گیرند. سقف پانورامیک، نورپردازی مدرن درون کابین و صندلی‌های تنظیم شونده در ردیف عقب موارد جذابی هستند که کمپانی BYD برای سانگ پرو جدید در نظر گرفته است. از نظر امکانات نیز سانگ پرو جدید علاوه بر دارا بودن تمامی امکانات رفاهی در مدل‌های قبلی، مجهز به رادار تشخیص لاین، رادار نقطه کور، دوربین 360 درجه و... است.

در بخش فنی، سانگ پرو با سه قوای محرکه به بازار معرفی شده است. مدل بنزینی، DM (هیبریدی) و Pure Electric (برقی). در نمونه برقی باتری‌های سانگ پرو با 135 کیلووات نیرو، 184 اسب بخار را در اختیار راننده قرار می‌دهند. مدل هیبریدی اما از یک موتور 1.5 لیتری توربو بهره‌مند است که در هر صد کیلومتر تنها 1.4 لیتر سوخت مصرف کرده و 161 اسب بخار قدرت دارد. موتور سانگ پرو جدید در مدل بنزینی با نمونه هیبریدی تفاوتی ندارد. اما به دلیل نبود باتری‌ها توان خروجی آن کمتر است. البته کمپانی BYD اعلام کرده است که قدرت 154 اسب بخاری مدل بنزینی را می‌توان تا 161 اسب بخار نیز افزایش داد.

 

 

 

 

 

 

 

 

scroll up