قلب تپنده اس6 را بهتر بشناسیم

قلب تپنده اس6 را بهتر بشناسیم
قلب تپنده اس6 را بهتر بشناسیم

بی‌وای‌دی اس6 محصول سربلند از هر جهت خودروسازی کارمانیا، از پیشرانه‌ای بهره‌مند است که براساس اصول چشم‌ بادامی‌ها طراحی و تولید شده است. پیش‌تر این موتور 160 اسب بخاری که 229 نیوتن متر گشتاور در اختیار راننده قرار می‌دهد، در شرایط آب و هوایی گوناگون تست‌ها را با سربلندی پست سر گذاشته بود. اما راز استقامت این موتور 2.4 لیتری چیست؟

حقیقت این است که تکنولوژی مدرن ساخت، کیفیت بالای تولید قطعات و بهره‌گیری از تجربیات چندین ساله چشم بادامی‌ها منجر به شکل‌گیری این موتور بااستقامت و کم استهلاک شده است. با اجزای تشکیل دهنده این موتور کم مصرف بیشتر آشنا شویم:

شمع: کیفیت ساخت و عمر بالای این شمع‌ها تضمین کننده عملکرد بی نقص در سیستم احتراق داخلی موتور است. این ویژگی از خام سوزی سوخت بخصوص در استارت اولیه جلوگیری کرده و مصرف سوخت را نیز به کمترین میزان ممکن تقلیل می‌دهد.

سیستم اگزوز: خروجی اگزوز چهارگانه اس6 به نحوی طراحی شده که بواسطه خم‌های متعدد، تسهیل کننده خروج دود از موتور بوده و به خارج شدن گازهای ناشی از احتراق موتور، سرعت می‌بخشد. همین امر موجب بازدهی بیشتر موتور و افزایش راندمان آن شده است.

کوئل‌ها: هر کدام از سیلندرهای موتور اس6 از یک کوئل بهره می‌برد. یعنی هر سیلندر، سامانه جرقه‌زنی مختص به خود را دارد. این تکنولوژی از افت ولتاژ و پسرفت قدرت موتور جلوگیری می‌کند. علاوه‌بر این، اگر بطور ناگهانی یک کوئل عمل برق رسانی را به درستی انجام ندهد، فقط یک سیلندر سیکل احتراق را طی نمی‌کند.

دریچه گاز: دریچه گاز در موتور اس6 برقی و با کنترل الکترونیکی است که به اصطلاح Accelarate By Wire نامیده می‌شود. این تکنولوژی برخلاف دریچه گازهای سیمی دستور بازشدن دریچه گاز را توسط سنسوری که در زیر پدال گاز وجود دارد دریافت می‌کند. این ویژگی نه تنها از فرآیند سیم‌کشی بیهوده در موتور کاسته است، بلکه حساسیت به پدال گاز را نیز افزایش داده است.

بدنه موتور: در ساخت کلیه قطعات بدنه موتور مانند سرسیلندر، بلوک سیلندر و حتی قسمت پایین بلوک سیلندر از فلز آلومینیوم استفاده شده است. این امر نه تنها کاهش وزن کلی موتور را به همراه داشته، بلکه موجب دفع حرارت کلی پیشرانه می‌شود.

ورودی هوا: ورودی هوا در موتور اس6 بسیار هوشمندانه طراحی شده است. این ورودی که در بالاترین نقطه موتور قرار گرفته است، امکان عبور از گذرگاه‌های آبی را برای این محصول سربلند از هر جهت خودروسازی کارمانیا فراهم آورده است. گذشته از این، طراحی اینچنینی ورودی هوا موجب دریافت هوای خنک‌تر توسط موتور و احتراق با کیفیت‌تر شده که در کاهش مصرف سوخت تأثیر شایانی دارد.

زنجیر تایم: زنجیر تایم در یک کلام وظیفه زمان‌بندی سوپاپ‌های موتور را بر عهده دارد. استفاده از زنجیر به جای تسمه در پیشرانه اس6 کاهش ریسک فرسایش و در نتیجه پاره شدن را به همراه داشته است. این زنجیر که عمری بیش از 200 هزار کیلومتر دارد، موجب کاهش هزینه نگهداری و تعمیر موتور شده و لازم نیست مالک خودرو به دفعات برای تعویض این قطعه حیاتی به نمایندگی‌ها مراجعه کند.

سیستم باز و بسته شدن متغیر سوپاپ‌ها: این سیستم بطور خلاصه زمان بالا و پایین رفتن سوپاپ‌ها در موتور را مدیریت می‌کند. پیشرانه در سرعت‌های مختلف نیازمند جریان متغییری از هوا است. زمانی که سرعت خودرو زیاد باشد، موتور به هوای بیشتری برای احتراق نیاز دارد و در سرعت‌های کم، عکس این موضوع رخ می‌دهد. اگر مکانیزم باز و بسته شدن سوپاپ‌ها برای ورود هوا به موتور در سرعت‌های مختلف به درستی مدیریت نشود، پیشرانه به افت قدرت دچار می‌شود. کنترل و مدیریت زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌ها برعهده سیستم باز و بسته‌شدن متغییر سوپاپ‌ها است که به اختصار VVT نامیده می‌شود. این سیستم در سرعت‌های زیاد که موتور به تنفس بیشتری احتیاج دارد، زمان زیادتری سوپاپ هوا را باز نگه می‌دارد و در سرعت‌های پایین زمان باز بودن سوپاپ‌ها کمتر می‌شود.

اگر درب موتور خودرو اس6 را باز کنید، شاید با دیدن پیشرانه در پایین ترین قسمت بدنه متعجب شوید. اما این محل قرارگیری با هوشمندی تمام به نحوی انتخاب شده که مرکز ثقل خودرو پایین باشد. مرکز ثقل پایین پایداری بیشتر و بهتر خودرو در مانورهای ناگهانی را موجب می‌شود. علاوه‌بر این، در تصادفات موتور به جای حرکت به سمت داخل کابین، به زیر بدنه رفته و آسیب‌دیدگی سرنشینان را به حداقل می‌رساند. ویژگی دیگر این طراحی، کنترل بهتر وزن کلی خودرو در ترمزگیری‌ها است که پایین آمدن قسمت جلو اس6 را در ترمزگیری‌ها به کمترین مقدار ممکن می‌رساند. به غیر از پایین بودن کلی پیشرانه این خودرو سربلند، مزیت در دسترس بودن قطعات آن برای تعمیرکاران باعث شده تا مالک زمان کمتر و در نتیجه هزینه کمتری را در نمایندگی‌های خودروسازی کارمانیا برای سرویس خودرو خود صرف نماید.

scroll up