ورود اولین اتوبوس‌ برقی به ایران

ورود اولین اتوبوس‌ برقی به ایران
ورود اولین اتوبوس‌ برقی به ایران

شرکت خودروسازی کارمانیا امروز برای نخستین‌بار در تاریخ صنعت خودروسازی کشور، اقدام به واردات اتوبوس‌های تمام برقی به ناوگان حمل‌ونقل عمومی کشور نموده‌است. قرار است، شرکت خودروسازی کارمانیا، اتوبوس تمام برقی BYD K9(BYD EBus) را در شرایط ایران موردبررسی قرار دهد.طبق قرارداد،این شرکت، در ابتدا اتوبوس‌ را در شیراز مورد تست قرار می‌دهد و پس از بررسی‌ شاخص‌های مختلف، اتوبوس تمام برقی BYD K9 را به ناوگان حمل‌ونقل عمومی تهران نیز وارد می‌سازد.

مدلی که امروز وارد ایران شد، قادر است با هر بار شارژ کامل، مسافت 150‌کیلومتر را طی کند. دستگاه شارژر نیز، 4-3 ساعت طول می‌کشد تا این اتوبوس برقی را کامل شارژ کند. مشخصات رسمی اتوبوس برقی BYD K9 به شرح زیر است:

  • مصرف برق کمتر از 100 کیلووات در 60 دقیقه
  • شتاب 50-0 کیلومتر کمتر از 20 ثانیه
  • حداکثر سرعت 120کیلومتر بر ساعت
  • مدت‌زمان شارژ کامل 4 ساعت و مدت‌زمان شارژ سریع 20 دقیقه که می‌تواند 65% باتری را پر نماید.
  • وزن 12600 کیلوگرم

اتوبوس برقی BYD K9 مجهز به باتری LifePo4 است که این باتری‌ها عاری از هرگونه مواد شیمیایی، قابل بازیافت می‌باشد. بسته‌های باتری در عقب این اتوبوس تعبیه شده‌است. سیستم قدرت اتوبوس برقی K9، چهارچرخ محرک با قدرت خروجی 90 کیلووات و حداکثر گشتاور 550 نیوتون متر می‌باشد. از ویژگی‌های ایمنی این اتوبوس می‌توان به ترمز دیسکی 4 چهارچرخ، ABS و ASR اشاره کرد، همچنین به منظور تسهیل تردد مسافران، طراحی ویژه‌ای برای صندلی‌های چرخ‌دار (ویلچر) نیز صورت گرفته است.

در سال 2015 میلادی حدود 6000 دستگاه از اتوبوس‌های برقی BYD در کل دنیا فروخته شد. کمپانی BYD در سال 2015 به‌عنوان پیشرو در فروش وسایل نقلیه‌ی برقی انتخاب شد. کمپانی BYD تنها تولیدکننده‌ی اتوبوس‌های برقی با 12 سال گارانتی باتری در دنیاست. اتوبوس برقی BYD K9 باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ی سوخت و تعمیر و نگهداری می‌شود که این سازگاری با محیط‌زیست می‌تواند، تنها در چند سال سنت استفاده از اتوبوس‌های دیزلی را به انتها برساند.

اتوبوس‌های برقی کمپانی BYD در روز دوشنبه 23/3/1396 با حضور دکتر پاک‌فطرت، شهردار شیراز و جناب آقای سالاری شریف، مدیرعامل شرکت خودروسازی کارمانیا به همراه جمعی از خبرنگاران، به ناوگان عمومی حمل‌ونقل عمومی شیراز تحویل داده شد. شرکت خودروسازی کارمانیا از ورود این اتوبوس‌ها در آینده‌ای نه‌چندان دور به تهران خبر داد و دراین‌باره افزود: پس از آزمودن شاخص‌های کیفی و ایمنی این اتوبوس‌های برقی در شیراز، شاهد ورود این اتوبوس‌ها به ناوگان حمل‌ونقل عمومی کلان‌شهر تهران خواهیم‌بود.

امید است، با ورود اتوبوس‌های برقی BYD K9 توسط شرکت خودروسازی کارمانیا، شعار نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی و همچنین حفاظت از محیط‌زیست تحقق یابد. شرکت خودروسازی کارمانیا برای اولین بار در تاریخ صنعت کشور اقدام به واردات این اتوبوس‌ها کرده است که البته این اتوبوس‌ها در کشورهای اروپایی و آمریکایی پیش‌تر مورداستفاده بوده‌است.

scroll up